O Katedrze
Dydaktyka
Badania
Konferencje
Galeria
Kontakt
Szukaj w serwisie
 
Nasze prace
paad
zwałowiska pogórnicze
BIOGEO-SILESIA ORSIP
only PL / Serwis Internetowy Geowizualizacja 3D
Ostatnia aktualizacja:

2019-05-24

Aktualności

Zakończyła się czwarta wyprawa pracowników Wydziału Nauk o Ziemi w ramach organizowanych od 2003 r. Polskich Wypraw Naukowych do Peru (PWNP).

Inicjatorem i kierownikiem PWNP jest prof. dr hab. inż. Andrzej Paulo z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Tegoroczne badania prowadziły dwie grupy: pierwsza działała w dniach 1-21 lipca w Dolinie Wulkanów i Dolinie Colca, natomiast druga w dniach 23 sierpnia-15 września w rejonie Huambo, Kanionu Colca i w Dolinie Colca (Kordyliera Zachodnia w Andach). Pracownicy WNoZ UŚ: prof. dr hab. Jerzy Żaba, dr hab. Justyna Ciesielczuk, dr Andrzej Tyc i dr Krzysztof Gaidzik oraz prof. dr hab. inż. Andrzej Paulo i Marcin Ciesielczuk (AGH) uczestniczyli w drugiej turze wyprawy.

Głównym celem tegorocznego udziału pracowników WNoZ UŚ w Polskiej Wyprawie Naukowej do Peru były badania przejawów współczesnej aktywności tektonicznej w strefie subdukcji na płycie nadjeżdżającej oraz mineralizacji wokół źródeł termalnych, ewolucji strukturalnej i petrografii formacji Ashua i Arcurquina. Tegoroczne badania objęły również aktywne zjawiska krasu hypogenicznego w rozległej strefie występowania kenozoicznych trawertynów Huambo, których przejawem są duże leje zapadliskowe. W dwóch z nich odkryte i udokumentowane zostały jaskinie, pretendujące do najgłębszych znanych na świecie jaskiń w trawertynach.

Źródło informacji: http://www.wnoz.us.edu.pl/

_________________________________________________________________________________

 

« Powrót do poprzedniej strony