O Katedrze
Dydaktyka
Badania
Konferencje
Galeria
Kontakt
Szukaj w serwisie
 
Nasze prace
paad
zwałowiska pogórnicze
BIOGEO-SILESIA ORSIP
Ostatnia aktualizacja:

2020-01-07

Galeria zdjęć :: Kenia i Tanzania 2012


Kenia i Tanzania 2012

Fotoreportaż dra Krzysztofa Gaidzika z wyprawy do Kenii i Tanzanii (sierpień, 2012 rok), zorganizowanej przez Profesora Rostislava Melichara z Uniwersytetu Masarykowa w Brnie (Republika Czeska).

Celem ekspedycji był rozciągający się na obszarze tych dwóch państw Afryki Wschodniej ryft Gregory’ego, wraz z towarzyszącymi mu formami geologicznymi. Ryft Gregory’ego stanowi południowy segment wschodniego ramienia wschodnioafrykańskiego systemu ryftowego, którego odpowiednikiem morfologicznym są Wielkie Rowy Afrykańskie. Obszar ten cechuje znaczna aktywność sejsmiczna oraz wulkaniczna, o czym mogą świadczyć czynne wulkany ryftu Gregory’ego: Meru i Ol Doinyo Lengai. Ponadto w rejonie tym znajduje się bardzo wiele obiektów, które ze wszech miar zasługują na miano atrakcji geoturystycznych; należą do nich m.in.: Krater Ngorongoro (największa niezalana i niezniszczona kaldera wygasłego wulkanu na Ziemi), wąwóz Olduvai (niezmiernie ważne stanowisko archeologiczne i antropogeniczne), rejon Laetoli (odciski stóp hominida sprzed 3,6 milionów lat), krater Olmoti, krater Empakai, wulkan Kilimandżaro, czarne wydmy z popiołów wulkanicznych wulkanu Ol Doinyo Lengai, jeziora ryftowe (nierzadko z towarzyszącymi im gorącymi źródłami) i wiele innych.


Wieża Fischera w Parku Narodowym Piekielne Wrota (Hell’s Gate; Kenia).
Głęboki i wąski wąwóz poniżej Wieży Centralnej w Parku Narodowym Piekielne Wrota (Hell’s Gate; Kenia).
Termitiera, okolice Jeziora Naivasha, Kenia.
Jezioro Kraterowe, Park Narodowy Jezioro Naivasha, Kenia.
Gorące źródło na brzegach Jeziora Bogoria, Kenia.
Kaldera wygasłego wulkanu Ngorongoro z widocznym jeziorem Magadi - największa niezalana i niezniszczona tego typu forma na Ziemi, Tanzania.
Ściany Ryftu Gregory’ego, stanowiącego jedno z ramion Systemu Ryftów Wschodnioafrykańskich, Tanzania.
Wąwóz Olduvai, Obszar Chroniony Ngorongoro, Tanzania.
Najsłynniejsze z uwagi na niezmiernie ważne odkrycia małżeństwa Louisa i Mary Leakeyów stanowisko archeologiczne i antropogeniczne w Wąwozie Olduvai, Obszar Chroniony Ngorongoro, Tanzania.
Czarna wydma z popiołów wulkanicznych wulkanu Ol Doinyo Lengai, Obszar Chroniony Ngorongoro, Tanzania.
Ol Doinyo Lengai o wysokości 2960 m n.p.m. – jedyny czynny wulkan karbonatytowy na Ziemi, Tanzania.
Pole wulkaniczne rozciągające się na południe od Ol Doinyo Lengai, Tanzania.
    


« Powrót do poprzedniej strony